Bine ați venit la Direcția Bibliotecă - Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca

Structura

STRUCTURA DIRECȚIEI BIBLIOTECA

 

Direcția Bibliotecă are în componența sa mai multe compartimente funcționale și anume: Biblioteca Centrală, Arhiva, Editura UTPRESS, Tipografia și Librăria.

 

Biblioteca Centrală
Biblioteca are o structură enciclopedică a colecțiilor, răspunzând în acest fel cerințelor tot mai ridicate din domeniul tehnic (de specialitate), și cel general (de cultură generală) al utilizatorilor. Se caută impulsionarea studiului individual ca soluție și metodă de completare a cunoștințelor, oferind direcții de orientare foarte largi cu posibilități de a alege și discerne informația.

Colecțiile bibliotecii se organizează în următoarele categorii de fonduri:

• Depozit general - organizat după principiul așezării documentelor în ordinea intrării în bibliotecă
• Săli cu acces liber la raft, organizate după principiul CZU ( Clasificarea Zecimală Universală), adică sistematico – alfabetic (pe domenii)

Colecțiile bibliotecilor filiale ale Bibliotecii Centrale a UTC-N, și a celor de pe lângă catedre sunt specializate pe profilul acestora.


Regăsirea publicațiilor se realizează atât în sistem tradițional (cataloage tradiționale) cât și în sistem automatizat, prin catalogul on-line disponibil, accesând pagina web a Bibliotecii UTCN la adresa: biblioteca.utcluj.ro.

 
În cadrul Direcției   Bibliotecă funcţionează: biblioteca, librăria cu publicații apărute în editura UTPRESS a UTC-N, tipografia (atelier de multiplicare) și compartimentul arhivă.

 

ACTIVITĂȚI și SERVICII ale BIBLIOTECII CENTRALE

În cadrul bibliotecii UTC-N se desfășoară următoarele tipuri de activități: dezvoltarea, evidența și organizarea colecțiilor, conservarea colecțiilor, catalogarea și indexarea colecțiilor, comunicarea colecțiilor (relații publice), informare documentară și referințe științifice precum și alte activități impuse de funcțiile și obiectivele specifice bibliotecii.

Biblioteca oferă condiții de studiu în săli cu acces direct la publicații, servicii de împrumut de documente la domiciliu, servicii de referințe științifice, servicii de informare bibliografică, acces la baze de date românești și străine.

 

DIRECTOR DIRECȚIA BIBLIOTECĂ:

Nume și prenume

E-mail

Telefon

MMgmt. Ing. Dan Colțea

Dan.Coltea@biblio.utcluj.ro

0264-401999

 

 

Compartiment: organizarea, completarea fondului de documente, schimb intern și internațional

Organizarea, completarea fondului de documente

Nume și prenume

E-mail

Telefon

Ing. Viorica Domșa

achizitie@biblio.utcluj.ro

0264-401.997

 

Schimb intern şi internaţional, Editura

Nume și prenume

E-mail

Telefon

Ileana Gotu

schimb@biblio.utcluj.ro

0264-401.977

Adm. pub. Gabriela Groza

Gabriela.Groza@biblio.utcluj.ro

0264-401.999

 

Catalogare și clasificare

Nume și prenume

E-mail 

Telefon

Ing. Simona Coldea

Simona.Coldea@biblio.utcluj.ro

0264-401.302

Ing. Elvira Mureșan

Elvira.Muresan@biblio.utcluj.ro

0264-401.991

 

Compartimentul de Informare – Documentare

Nume și prenume

E-mail

Telefon

 

Ing. Corina Dan

Corina.Dan@biblio.utcluj.ro                                             0264-401.991

 

Victor Cazacu

Victor.Cazacu@biblio.utcluj.ro                                          0264-401.991

 

 

 

Compartimentul Comunicarea documentelor și împrumutul interbibilotecar național


Activitățile acestui compartiment se desfășoară în următoarele locații: Filiala Daicoviciu, Filiala Mecanică, Filiala Observator, Filiala Marăști toate din Cluj-Napoca, Filiala Baia-Mare, extensiile: Bistrița, Satu-Mare, Zalău, Alba-Iulia.

 

Filiala Daicoviciu, str. C-tin Daicoviciu nr.15


Sală de Lectură; Sală de reviste; Secție de împrumut; Internet; 


ORAR TEMPORAR (în perioada: 23.01.2023-11.02.2023):

Luni –Vineri: 08:00-20:00,

Duminică: 8:00-14:00 

 

Telefon: 0264 – 401301 (sală de lectură); 0264 – 401302 (secția de împrumut)

 

Nume și prenume

E-mail

Telefon

Ing. Cristina Mandraș

Cristina.Mandras@biblio.utcluj.ro

0264-401.302

Ing. Cristian Șaitiș

Cristian.Saitis@biblio.utcluj.ro

0264-401.302

Prof. Dana Sturza

Dana.Sturza@biblio.utcluj.ro

0264-401.301

Jurist Dana Iclodean

Dana.Iclodean@biblio.utcluj.ro

0264-401.302

Ing. Daniela Ispas

Dana.Ispas@biblio.utcluj.ro

0264-401.302

Ing. Lavinia Bara

Lavinia.Bara@biblio.utcluj.ro

0264-401.301

Ing. Minerva Colțan

Mina.Coltan@biblio.utcluj.ro

0264-401.302

Jurist Monica Cozea

Monica.Cozea@biblio.utcluj.ro

0264-401.302

 

Filiala Mecanică, B-dul Muncii nr.103-105


Sală de lectură /reviste; Secție de împrumut; Internet; 

 


ORAR TEMPORAR (în perioada: 23.01.2023-11.02.2023):

Luni –Vineri: 08:00-20:00,

Duminică: 8:00-14:00 

 

 

Nume și prenume

E-mail

Telefon

Ing. Marinela Bărbos

Marinela.Barbos@biblio.utcluj.ro

0264-401.651

Ing. Adriana Miron

Adriana.Miron@staff.utcluj.ro

0264-401.651

Prof. Anca Pop

Anca.Pop@biblio.utcluj.ro

0264-401.651

Ciprian Taloș

 

0264-401.651

Ing. Dana-Mioara Boda

Dana.Boda@biblio.utcluj.ro

0264-401.651

Delia Cherecheș

Maria.Chereches@biblio.utcluj.ro

0264-401.651

Maria Falub

 

0264-401.651

Ing. Melania Șaitiș

Melania.Saitis@biblio.utcluj.ro

0264-401.651

Sociolog Mirela Mureșan

Mirela.Muresan@biblio.utcluj.ro

0264-401.651

Prof. Monica Necșulescu

Monica.Pop@biblio.utcluj.ro

0264-401.651

 

Filiala Observator, Str. Observatorului nr.34


Sală de lectură; Secţie de împrumut; Internet; 


ORAR TEMPORAR (în perioada: 23.01.2023-11.02.2023):

Luni –Vineri: 08:00-20:00,

Duminică: 8:00-14:00 

 

Nume și prenume

E-mail

Telefon

Funct. pub. Anca Iuga

 

0264-401.877

Funct. pub. Mădălina Agura

Madalina.Lung@biblio.utcluj.ro

0264-401.877

Ing. dip. Monica Cetean

Monica.Cetean@biblio.utcluj.ro

0264-401.877

Ing. Monica Moldovan

Monica.Moldovan@biblio.utcluj.ro

0264-401.877

 

Filiala Mărăști (căminele studențești din cartierul Mărăști) (str.Fabricii de Zahăr nr. 58)


Sală de lectură ; Internet; 


ORAR TEMPORAR (în perioada: 23.01.2023-11.02.2023):

Luni –Vineri: 08:00-20:00,

Duminică: 8:00-14:00 

 

Nume și prenume

E-mail

Telefon

Ing. Felicia Găzdac

Felicia.Gazdac@biblio.utcluj.ro

0264 – 401378

Psiholog Claudia Ilie

Claudia.Ilie@biblio.utcluj.ro

0264 – 401378

 


Librăria UTCN 

 

Nume și prenume

E-mail

Telefon

Ec. Ioana Rus

 

0264-401200;   0264-401248 / int. 2364; 0264-202364

Ec. Sanda Vădan

Alexandra.Vadan@biblio.utcluj.ro

0264-401200;   0264-401248 / int. 2364;  0264-202364

Hidrolog Laurențiu Verde

 

0264-401.651

 

Tipografie (Atelier de multiplicare)

 

tipografie@biblio.utcluj.ro

 

Nume și prenume

E-mail

Telefon

Ing. Mariana Moldovanu

Mariana.Moldovanu@biblio.utcluj.ro

0264-401995

Ec. Ana Maria Bâlc

Ana.Balc@biblio.utcluj.ro

0264 - 401995

Filolog   Andreea-Diana Ilca

Andreea.Ilca@biblio.utcluj.ro

0264 - 401995

Florin Dincă

 

0264 - 401994

Ildiko Losteiner

 

0264 - 401994

Lucreţia Ciceu

 

0264-401995

Magda Magyari

 

0264 - 401994

Marinel Andrășan

 

0264 - 401994

 


Arhiva

 

Nume și prenume

E-mail

Telefon

 

arhiva@biblio.utcluj.ro

 

Ec. Angela Istrate

Angela.Istrate@biblio.utcluj.ro

0264 – 401998

Ing. Florentina Lung

Florentina.Lung@biblio.utcluj.ro

0264 - 401998


 

Extensia Bistrița

 

Extensia Satu-Mare

Maria Banyai, tehnician

 

Extensia Zalău
Laura-Afrodita Popa, tehnician

 

Extensia Alba-Iulia 
Ana Roșca, tehnician

 

Biblioteci de Departament


Editura UTPRESS  

utpress@biblio.utcluj.ro

 

© Biblioteca UTCN
Ne puteti urmari si pe: utcn facebook utcn titter utcn google plus